Tutulma Mevsimi“ne girmiş bulunmaktayız. Hayırlara vesile olmasını temenni ederim.. Bu ay sonunda 31 Ocak’ta Tam Ay Tutulması ardından da 16 Şubat’ta “Kısmi Güneş Tutulması” gerçekleşecek.

Ay Tutulması, Kanlı Ay diye tabir edilen cinste olacak. Bu tabir sizi ürkütmesin. Nitekim tutulma esnasında Ay kırmızımsı görüneceği için Kanlı Ay (Blood Moon) deniyor. Güneş, Dünya ve Ay aynı düzlemde mükemmel bir şekilde sıralanacak; Dünya, Ay ve Güneş arasında kalacak. Bu esnada Dünya’nın arkasından gelen Güneş ışınları ise Ay’ı kırmızı tonlara boyayacak. Ayrıca Ay, yörüngesinde Dünya’ya en yakın konumunda olduğu için (perigee) Süper Ay olacak.

Ay’ın alacağı son unvan ise Blue Moon (Mavi Ay) olacak çünkü bir ay içinde 2 adet Dolunay gerçekleşecek (Geçtiğimiz Dolunay 2 Ocak’ta olmuştu). Nadir olarak görülen bu durumun aslında Ay’ın mavi renkte görünmesiyle ilgisi yok, Ocak ayı içinde 2. Dolunay olması ile alakalı. Bu arada küçük bir astronomik bilgi daha; Ay Tutulmaları Dolunay zamanında, Güneş Tutulmaları Yeni Ay zamanında gerçekleşir.

Tarih boyu tutulmalar hep insanoğlunda korku, hayret ve şaşkınlık uyandırmıştır. Özellikle Güneş Tutulmaları ile bir süre karanlığa gömülmek, hayat veren Güneş ışınlarından mahrum kalmak, dünya üzerindeki tüm canlılar için bir huzursuzluk kaynağı olmuştur.

Güneş çağlar boyu, bir baba, hükümdar, koruyucu, otorite figürü olarak görüldüğü için Güneş Tutulmalarının arkasından hükümdarın güç kaybedeceği yönünde bir inanış vardır. Ayrıca yaşamın sekteye uğraması, uğursuzlukların ve afetlerin baş göstermesi de tutulmaların ardından gelen felaketler zinciri olarak kabul edilirdi.

Kuşkusuz Tutulmalar muazzam bir kozmik enerjinin açığa çıktığı dönemlerdir. Astroloji’de “Tutulma Mevsimi kadersel ve kollektif temaları içinde barındırır. Tutulmanın etkileri yaklaşık 1 ay öncesinden kendini göstermeye başlar. Ay Tutulmalarında ise; Ay bedeni, sağlığı, duyguları sembolize ettiğinden dolayı duygular ve iç güdüler en yoğun seviyesine çıkar. Tutulmanın etkileri 2 Ocak’ta Yengeç Burcu’nda gerçekleşen Dolunay ile başlamış bulunuyor. Bu ay içinde özellikle sezgilerimize önem vermek, iç sesimizi dinlemek faydalı sonuçlar verebilir.

Şayet yeni bir oluşum, yaratıcılık ve bir canlanma söz konusu! 31 Ocak’ta Aslan Burcu’nda meydana gelecek olan tutulma ise Yengeç Takımyıldızı’nda bulunan Acubens sabit yıldızı ile kavuşumda olacak. Antik Mısırlılar bu yıldızı ölümsüzlük sembolü olarak kabul etmişler, tüm yaşamın kaynağı ve insanoğlunun ruhunun kapısı olarak görmüşlerdi. Acubens Yıldızı, yaşama sevinci, canlılık, diriliş göstergesi olarak nitelendirilir. Ağustos 2017’den itibaren başlayan dönem artık son bulmakta, 6 ay etkili olacak yeni bir dönem bu tutulma ile başlamaktadır!

15 Şubat’taki Güneş Tutulması ise Kova’da meydana gelecek. Dolayısıyla ülke, vatan, güvenlik konuları bir sonraki Güneş Tutulması 13 Temmuz 2018’e kadar tüm dünyanın gündem konusu olacak gibi gözüküyor. Dünya çapında halkların özgürlük ve reform talepleri, güç dengelerini değiştirebilir. Halk ve otorite karşı karşıya gelebilir ki şimdiden İran’da bu oluşumu görmeye başladık.

Bu durumun dünyanın farklı ülkelerinde eş zamanlı olarak ortaya çıkacağını düşünüyorum ve şimdiden 15 Mayıs’ta burç değiştirecek olan Uranüs’ün ayak sesleri usul usul kulağımıza gelmeye başlıyor ve en ilginç tarafı ise tutulmalarla da bu tema destekleniyor!

Farklılıkların kabul gördüğü, özgür ve adil bir dünyada yaşamak ümidiyle..

ISAR CAP Danışman Astrolog 

Pınar M. Selçuk