Sevgili Okur,

2018’e doğru geri sayıma başladık.. Her zaman olduğu gibi iyi ve kötünün amansız savaşı tüm dünyada devam ediyor ve insanlık yeni bir bilinç seviyesine ulaşana dek sürüp gidecek gibi gözüküyor..

Amma velakin şu anda hiçbir olumsuz düşünceye yer yok! Çünkü yeni bir yıl geliyor! Her yeni şey gibi taptaze.. İçinde nice güzellikler barındırıyor! Bu coşkuyla değişim önce içimizde, ruhumuzun derinliklerinde başlıyor ve güzel bir çiçek kokusu gibi etrafımıza yayılıyor..

2018’e günler kala, yeni sene için kalbinde taptaze umutlar filizleniyor, biliyorum benden de Astrolojik anlamda güzel yorumlar duymak istiyorsun. Ancak ne yazık ki bu iş öyle olmuyor. Elbette genel bilgileri bu köşede veriyorum, vermeye de devam edeceğim. Ancak şunu anlamanı istiyorum; her birimiz bir parmak izi gibi eşsiz ve tekiz. Doğum anımızdaki gökyüzü her birimizi farklı şekillerde etkiliyor. Hepimizin sahip olduğu bir Doğum Haritası var ve biz bu harita üzerinde yaşam boyu yürüyoruz. Bu haritanın vaat ettiklerini ve bazen de sınırlarımızın ötesine geçerek çok daha fazlasını hayata geçiriyoruz. Doğduğumuz esnada aldığımız etkileri sonrasında oluşan gezegen hareketleri tetikliyor ve hayatımız bu şekilde zamanla şekilleniyor.

Gelecek öngörüleri yaparken sadece gezegen transitleriyle de yola çıkmıyoruz esasında. Antik dönemlerden ve Perslerden gelen öngörü teknikleri aracılığı ile yaşamı dönemlere ayırarak, uzun ve kısa vadede öngörüler hazırlıyor, tüm öngörüleri birleştirerek bir analiz yapıyor, sonuca varıyoruz. Ciddi bir eğitimden geçmiş Astrolog’lar bu şekilde bir çalışma yöntemi izliyor. (Piyasada Astroloğum diye geçinenlere karşı dikkat!) Her bir gelecek öngörüsü tamamen kişiye özel hazırlanıyor. Bunun içinde kişinin net doğum saatinin belli olması gerekiyor.

Bazılarınızın sesini duyar gibi oluyorum şu anda..Ama ben doğduğum saati tam olarak bilmiyorum diyorsunuz. O halde gelin sizlere 2018 için genel ipuçları vereyim..

2018’de Su ve Toprak elementi Burçları 

Önce güzel haberlerden başlayalım.. Bolluk, bereket, şans ve fırsatlar gezegeni Jüpiter, 2018 yılının 8 Kasım’ına kadar Akrep Burcu’nda olacak.

Sevgili Akrep ve yükseleni Akrep olanlar; bu sene şans melekleri onlarla birlikte olacak. Genel olarak hayatlarında daha olumlu ve pozitif şartlar etkili olacak. Daha tutkulu, hırslı ve arzulu olacaklar.

Aynı zamanda Yengeç ve Balıklar da (yükselen burçları Yengeç ve Balık olanlar da dahil) Jüpiter’den destekleyici bir açı alacaklar ve Jüpiter’in korumasında olacaklar. Sene içine yayılan genel bir iyimserlik içinde olacaklar.

Sevgili Yengeç ve yükseleni Yengeç olanlar; 2018 yılında Satürn’den zorlu bir karşıt açı alacağınızdan dolayı sağlık konularına dikkat etmenizi tavsiye ederim. (Özellikle 21 Haziran – 3 Temmuz arası doğan Yengeç’ler bu sene sağlık konularını lütfen ihmal etmeyin!) Neyse ki Akrep’teki Jüpiter sizi destekleyecek, Satürn’den kaynaklı sağlık veya ilişkilerden dolayı yaşanan aksilikler daha da kötüye gitmeyecek..

Sevgili Balık ve yükseleni Balık olanlar; sizler de Jüpiter’in destekleyici açısı ile sene içinde birçok fırsat, genişleme ve büyüme imkanı ile karşılaşabilirsiniz.

Jüpiter’in değdiği burcun özelliklerini büyüttüğünü de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Dolayısıyla Akrep, Yengeç ve Balık’lar, ortaklı konularda kazançlı olabilirler. Zira Jüpiter’in etkisiyle büyüme, genişleme ve beraberinde risk alma isteği de gelebilir. Gereksiz risklerden kaçınmakta fayda var. Özellikle 2018 Mayıs ortasından itibaren Ağustos ayının sonlarına kadar daha dikkatli hareket etmenizi tavsiye ederim. Çünkü bu dönemlerde Jüpiter ve Neptün arasında uyumlu üçgen açıyla gerçekler, hayaller, idealler arasında gidip gelebilirsiniz. Yanılmalar, aldanmalar söz konusu olabilir.

26 Ocak – 17 Mart 2018 arasında Mars, Yay Burcu’nda ve Jüpiter Akrep’te olacaktır. Jüpiter ve Mars 2018 ‘in ilk 3 ayında oldukça etkin ve güçlü olacaktır. Astroloji’de mutual reception olarak adlandırdığımız gezegenlerin birbirini karşılıklı ağırlaması bu dönemlerde gerçekleşecektir. Bu 3 ay özellikle Yay, Balık, Koç ve Akrep’ler için oldukça verimli geçecektir. Çünkü bu burçların yönetici gezegenleri güçlerini rahatça ortaya koyacaktır.

Ayıca Akrep, Yengeç ve Balık’lar 2018’de kendilerini baştan sona yenileyebilir. Bu yenilik, içsel, düşünsel, manevi anlamda olabileceği gibi dış görünüş anlamında da olabilir. Eskiyi bırakıp veya dönüştürüp yerine yenisini koymak isteyecekler.

Sevgili Oğlak ve yükseleni Oğlak olanlar; geçen haftaki yazımda da belirtmiş olduğum gibi sizleri zorlu bir 3 sene beklemektedir. Ancak Oğlak Burcu doğası gereği çalışma azmi ve hırsı ile dolu olduğu için 3 sene boyunca göstereceği efor ve sabrın karşılığını kat be kat alacaklar.

Aynı zamanda diğer toprak burçları olan;

Sevgili Boğa ve Başak’lar; sizler de Satürn’den destekleyici üçgen açı alacakları için 3 sene boyunca daha fazla sorumluluk ve iş yükü alarak ilerleme kaydedecekler.

Uranüs’ün 15 Mayıs 2018’de Boğa Burcu’na ilerlemesi ile 2018’in ikinci yarısıyla birlikte Boğa’lar hayatlarında önemli değişimler deneyimleyecekler. Alışkanlıklarına bağlı Boğa’lar için bu köklü değişimler başta pek de kolay olmayacaktır.

Uranüs kuşakları etkileyen bir gezegen olduğundan dolayı tüm dünya 7 sene içinde köklü bir değişime gidecektir. Özellikle para piyasalarında yenilikçi buluşlar- kripto paraların eski para biriminin tahtına oturması gibi – tüm eski alışkanlıklarımızı değiştirecek nitelikte olacaktır. Tarım sektöründe de teknolojik yenilikler beslenme alışkanlıklarımızı değiştirebilir. Belki de şu günlerde hayranlık ve dehşetle izlediğimiz yapay zeka önümüzdeki 7 sene boyunca çok ilerleyecek ve tüm hayatımıza bir şekilde girecektir.

2018’de Ateş ve Hava Elementi Burçları 

Öncelikle sabırsız, aceleci, çocuksu Koç Burcu’ndan başlayalım derim. Ne de olsa onlar fazla beklemeye gelemez.

Sevgili Koç’lar ve yükseleni Koç olanlar; bu sene Satürn transiti sizi biraz zorlayacak gibi gözüküyor. Oğlak Burcu’ndaki Satürn size kare açı yapacak ve sene boyunca aksiyon ve mücadele getirecek. Siz zaten bayılırsınız mücadele etmeye, o yüzden bu yüksek tansiyondan hiç korkmayın derim. 7 senedir burcunuzda ağırlamış olduğunuz Uranüs de sizi terk etmeye hazırlanıyor. Sadece 2018 Mayıs ayının ilk 2 haftasında dikkatli olun uyarısı yapmak isterim. Zira Uranüs 2 hafta boyunca burcunuzun son derecesinde olacaktır. Burçların son dereceleri malefik doğaya sahiptir. Uranüs size son sürprizini yaparak Boğa’ya geçebilir! Yükselen Koç’lar ise kariyer alanında, toplum önünde daha yüksek bir pozisyona gelebilir, terfi alabilirler ya da kendilerine daha istikrarlı bir kariyer inşa etme sürecine girebilirler. Kariyerde hırs, sıkı bir çalışma ve disiplin onları bekliyor!

Keza 2018’de Koç’un karşıt burcu Terazi de Satürn’den kare açı alacaktır. Sevgili Terazi’ler ve yükseleni Terazi olanlar, biliyorum sizler pek sevmezsiniz huzurunuzun bozulmasını ancak Satürn sizi harekete geçirip, disipline sokabilir. Özellikle yükselen Terazi’ler aile, kökler ve yerleşim konularında bir mücadele verebilir, ev değişikliği yapabilirler.

Sevgili Yay’lar ve yükseleni Yay olanlar; sizde bir şenlik havası var.. Ne de olsa son 2,5 sene boyunca talepkar Satürn’ü konuk ettiniz, sizler için hiç de kolay olmadı.. Siz artık rahat bir nefes almayı hak ediyorsunuz. 26 Ocak – 17 Mart 2018 arası ise Jüpiter ve Mars arasındaki etkileşimle birlikte (mutual reception) şansınız ve enerjiniz bol olacaktır! Yükselen Yay’ları  bu sene para kaynakları konusunda temkinli ve idareli olmaları yönünde uyarmak isterim. Maddi kazançlar yönünde kısıtlamalar gündeme gelebilir.

Sevgili İkizler ve yükseleni İkizler olanlar; siz de son 2.5 sene boyunca Satürn’den zorlu bir karşıt açı aldınız. Siz de bu sene biraz daha rahata ereceksiniz. Mars’ın Yay’da olduğu dönem Ocak sonu ve Mart ortasına kadar ikili ilişkiler ve sağlık konularına dikkat etmenizde fayda var. Ayrıca burcunuzun yöneticisi Merkür’ün Retro olacağı 22 Mart – 15 Nisan, 26 Temmuz -18 Ağustos, 16 Kasım – 6 Aralık tarihlerine önem vermenizi tavsiye ederim. Bu dönemlerde iletişimde yanlış anlaşılmalar, elektronik eşyalarda hasarlar meydana gelebilir. Yükselen İkizler ise, ortak paylaşımlı konularda bir değişim, dönüşüm ve yapılanma içine girebilirler.

Sevgili Aslan ve yükseleni Aslan olanlar; Uranüs’ün Boğa Burcu’na geçmesiyle 15 Mayıs itibariyle ani açılımlar yapabilir, daha çok özgürleşme ihtiyacı duyabilir, bunun için bir mücadele içine girebilirsiniz. Özellikle 22 – 25 Temmuz doğumlu Aslan’lar 2018 yılında 15 Mayıs – 6 Kasım arasında kimliklerini daha orijinal, yaratıcı bir şekilde ortaya koymak üzere aksiyona geçebilirler. Yükselen Aslanlar ise bu sene iş ve çalışma konularında yoğun bir stres altında olabilir, iş konularında sabır ve dayanıklılık kazanmak üzere testlerden geçebilirler.

Sevgili Kova ve yükseleni Kova olanlar, sizler de Aslan’lar gibi Uranüs’ün Boğa Burcu’na ilerlemesiyle (özellikle 21-23 Ocak doğumlu Kova’lar) bu sene 15 Mayıs – 6 Kasım arası radikal bir özgürleşme mücadelesi içinde olabilirsiniz. Yükselen Kova’lar bu sene kontrol dışı, kadersel gelişmelerle karşılaşabilirler. Kendilerini daha çok manevi, ruhsal yönden geliştirebilecekleri bir döneme adım atıyorlar.

2017 senesini bir şiirle bitirmek istiyorum.. Ne güzel söylemiş Nazım Hikmet; bir çocuk gibi şaşarak yaşamak.. O çocuksu heyecanı her daim içinizde hissedeceğiniz, en güzel armağan olan yaşamın her anını duyumsayacağınız, farkındalıkla dolu yeni bir yıl diliyor, sizleri Nazım Hikmet’le baş başa bırakıyorum..

Yaşamak Ne Güzel Şey

Yaşamak ne güzel şey,

Anlayarak, bir usta, kitap gibi,

Bir sevda şarkısı gibi,

Bir çocuk gibi şaşarak yaşamak…

Yaşamak birer birer ve hep beraber,

İpekli bir kumaş dokur gibi,

Hep bir ağızdan sevinçli sevinçli bir destan okur gibi.

Nazım Hikmet Ran

 

ISAR CAP Danışman Astrolog 

Pınar M. Selçuk