Anne karnının güvenli sınırlarından ayrılıp, özgür bir birey olarak ilk nefesi içimize çektiğimiz anda evrenle ilk enerji temasına maruz kalırız.

Artık annemizin enerjisinden bağımsız bir şekilde kendi yaşam ritmimiz kozmosun titreşimleri ile bir radyo kanalının frekansları gibi kodlanır. İşte atılan bu ilk ayar tüm hayatımızın şekillenmesinde büyük rol oynar!

“Doğum Haritamız” içimize çekmiş olduğumuz bu nefes anında Zodyak’ta (Burçlar Kuşağı’nda) belli bir düzen içinde yerleşmiş bulunan gök cisimleri tarafından meydana gelir. Bu bizim yol haritamızdır, hayat boyu bu harita üzerinde yürürüz.

Astroloji; evrensel bir alfabesi olan enerji dilidir. Gezegenler, Burçlar, Evler ve Açılar astrolojik alfabeyi “Doğum Haritamız” içinde oluşturur. Doğum haritamızda sahip olduğumuz potansiyeller, kişiliğimiz, duygusal motivasyonlarımız, yeteneklerimiz, güçlü ve zayıf noktalarımız, kendimizi ifade biçimimiz, aşk ve evlilik anlayışımız, beklentilerimiz, kariyer hayatımız, iş ortamımız, sağlığımız, sosyal çevremiz, aile yapımız, köklerimiz ve daha niceleri astrolojik göstergeler aracılığı ile ifade bulur.

Doğum Haritamız aynı zamanda hangi enerjiler ile çalıştığımızı gösterir. Doğada var olan 4 element ile nasıl bir kozmik etkileşimde olduğumuzu ortaya koyar. Evrende maddenin var olduğu 4 temel durum, Ateş, Hava, Toprak ve Su; Astroloji’de karşılığını 4 element olarak bulur. Her element grubunda 3 burç bulunur.

Elementlere Göre Burçlar:

Ateş: Koç, Aslan, Yay

Toprak: Boğa, Başak, Oğlak

Hava: Terazi, İkizler, Kova

Su: Yengeç, Akrep, Balık

Temel özelliklerimiz doğum haritamızda (natal harita) Ateş, Hava, Toprak ve Su’yun hangi oranda olduğuna göre şekillenir. Ateş enerjisi dinamik, hareketli, atılgan, cesur, sabırsız, kendi kendine harekete geçebilen bir davranış şeklini vurgularken, Su enerjisi; etki altında kalan, duygusal, duyarlı, hassas, koruyucu bir yapıdadır. Toprak enerjisi; istikrarlı, dayanıklı, maddesel, gerçekçi, sabırlı ve hedefe odaklıdır. Toprağa kök salmak ister. Hava enerjisi ise; sosyal, meraklı, yaratıcı, orjinal, objektif ve konuşkandır. Rüzgar gibi elle tutulamaz. Doğum Haritamızda eğer elementler eşit dağılmış ise, kendimizi dengede hissederiz. Her zaman kendimizde eksik bulduğumuz elementi tamamlamak isteriz. Arkadaş ve eş seçimlerimizde farkında olmadan kendimizde eksik gördüğümüz elemente yani enerjiye doğru çekiliriz.

Doğum Haritamızı iyi anlamak bir anlamda kendimizle ilgili farkındalığımızın artmasına katkı sağlar. Bu farkındalık arttıkça kendimizi daha iyi tanımaya başlar, zayıf yönlerimizin üzerine giderek güçlendirebilir, güçlü taraflarımızı ise daha efektif kullanabiliriz. Hayattan ne istediğimizi daha iyi anladıkça iş ve eş seçimlerimizi daha tatminkâr bir şekilde yapabiliriz.

Doğum Haritamızı aynı zamanda gelecek öngürüleri için de kullanırız. Gezegenler, “Burçlar Kuşağı”nda sürekli hareket halindedir ve bu hareketlerine transit gezegen hareketleri deriz. Gezegenler, haritamızda transit seyahat ettikleri burçlar ve bu burçların bulunduğu evlerin konuları doğrultusunda hayatımızı etkilerler. Bu etkileri iyi anlamak, iyi değerlendirmek başımıza gelebilecek olası durumlar için bir hazırlık gibi düşünülebilir. Geçen haftaki yazımda da bahsetmiş olduğum gibi hayatımızda birtakım olaylardan kaçış ne yazık ki mümkün değildir. Bunlar ana yol ayrımlarıdır, ancak Doğum Haritamız sayesinde bu yol ayrımlarını ve zamanlarını saptayabilmek ve gerekli önlemleri alabilmek mümkündür.

ISAR CAP Danışman Astrolog 

Pınar M. Selçuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir