Geçtiğimiz 1 ay boyunca Başakların doğum günlerini kutladık, iyi dileklerimizi ilettik… Ne kadar da çok Başak Burcu dostumuz, arkadaşımız, akrabamız varmış, anımsadık… Güneş Terazi’ye geçiş yapmadan az evvel gelin şu Başakların iç yüzüne bir göz atalım.

Başak Burcu “Hasat Mevsimi”ne denk gelir. Güneş yakıcı enerjisini kaybetmeye başlamış, ılık ılık gülümserken, ekilen ürünler de olgunlaşmış, emekler karşılığını bulmuştur. Buğdaylar, ayçiçekleri, üzümler ve daha niceleri toplanmak için sabırsızca beklemektedir. Artık sıkı çalışmanın vakti gelmiştir. Yaz bitmektedir ve gelecek kış için hazırlıklar yapılmalıdır. Bu mevsime ve bu temaya denk gelen toprak elementine mensup, değişken nitelikte, yang özellikli Başak Burcu, aynı bir çiftçi gibi çalışkan, becerikli, üretken, sistemli ve tedbirlidir. Başak, yönetici gezegeni Merkür ile rasyonel akla önem verir. Her konuyu mantık yolu ile çözer. Duygulardan arındırılmış, sistemli ve metodik bir yaklaşım izler. Sorumluluklarının son derece bilincindedir. İşini en mükemmel şekilde yapmak için uğraş verir, asla yapmış olmak için yapmaz.  En küçük ayrıntısına kadar gözden geçirir. Eleştirel ve kusur bulan yapısıyla çevresine rahat huzur vermez. Çevresinde yapılan işleri tekrar tekrar kontrol eder, bilir ki kimse onun kadar çaba göstermez işine… Bazen ayrıntılarda kaybolması nedeniyle büyük resmi gözden kaçırması işten bile değildir.

Başak Burcu hayata fazlasıyla gerçekçi baktığından dolayı ciddi, bazen de biraz karamsardır, zor mutlu olur. Zaman zaman ise sinirli ve huzursuzdur. Venüsün Burçları olan Boğa ve Teraziler gibi kendini şımarttığı, gün içinde keyif aldığı dünyevi zevkleri pek yoktur. Yaşamak için yemek yer. Rakı sofralarında Başaklara rastlamak biraz güçtür. Şimdiden bazılarınızın “Aaa ben hiç de öyle değilim” dediğini duyar gibi oluyorum. Burada “Yükselen Burç” devreye giriyor. Eğer Başak Burcu olup, yükselen burcunuz Venüs Burçları (Boğa – Terazi) veya Jüpiter yönetimindeki burçlar ( Yay – Balık) ise siz katı bir Başak olmaktan çıkıp, hayattan keyif alan, mutlu ve iyimser bir Başak kategorisine giriyorsunuz. (Dikkat edin bu yazıda sadece saf Başak Burcu’nu anlatıyorum. Bizler sadece “Güneş Burcu”muz ile sınırlı değiliz. Doğum esnasında birçok gezegen ve burcun kendine has özelliklerini haritamızda taşır ve hayata geçiririz.)

Başak, yararlı olmak ister. Uğraştığı konular çevresi için fayda sağlasın ister. Koç Burcu gibi (Koçlar alınmasın lütfen) ilk etapta kendini düşünmez, hatta o kendini neredeyse hiç düşünmez. Çevresine hizmet etmekten, kendisine verilen işi layığıyla yapmaktan büyük keyif alır. Bir işin patronu olmaktansa, o işin çalışanı olmayı tercih eder. Ziyadesiyle mütevazidir. Risk almaktan da hiç hoşlanmaz.

Sağlık ve hijyen konuları Başak Burcu ile adeta bütünleşmiştir.  Lakin onlar kendi sağlıklarından ziyade çevrenin sağlığı için çalışırlar. Çok çalışmaktan kendi sağlıklarını bazen görmezden bile gelebilirler. Sağlık ve hizmet sektöründe çalışan nice Başak Burcu doktor, hemşire, hasta bakıcı görmek mümkündür.

Başak Burcu, İngilizce ve Latin dillerinde Virgo yani Bakire olarak adlandırılır. Bu burcun saflığına, temizliğine, dürüstlüğüne, el değmemişliğine ithafen verilmiş bir isimdir. Bir de bu ismin mitolojik tarafı vardır, onu da başka bir yazımda uzun uzun anlatırım size.

Başak Burcu kişileri sonbaharı çağrıştıran pastel tonlarda kendilerini rahat hissederler. Giyimleri temiz, düzenli ve genelde gösterişten uzaktır. Evleri ve iş alanları son derece düzenlidir.

Başak Burcu ile iyi geçinmek isterseniz, size tavsiyem; öncelikle onun kural ve kaidelerine saygı gösterin, elinizden geldiğince o kurallar dahilinde hareket edin. Eğer onunla bir takım çalışması içindeyseniz ve işinizi rastgele yaparsanız, onun sert eleştirilerine maruz kalacağınızı bilin ve ona göre davranın!

Başak Burcu’nda Yeni Ay

20 Eylül Çarşamba günü saat 8.30’da Başak Burcu’nda meydana gelen Yeni Ay, önümüzdeki 1 ay ile ilgili genel bir çerçeve sunuyor. Venüsün de Başaka girmesiyle tüm kişisel gezegenler Başak’ta toplanıyor. 1 ay boyunca yoğun ve sistemli bir çalışma, işleri düzene sokma, daha iyi hale getirme, sağlık konuları öne çıkıyor. İlişkilerde eleştiriler, mükemmelliyetçi tavırlar söz konusu olabilir. Ancak Yeni Ay haritasında Başak, kollektif konuları, kontrol dışı gelişen olayları anlatan 12. Evde bulunuyor. Dolayısıyla toprak ile ilgili doğa olayları, sağlık ve hijyen ile ilgili konular dünya çapında gündeme gelebilir. Yeni ay haritasının Yükselen Burcu Terazi ve yükselen yöneticisi Venüs, yükseleni görmeyen 12. Evde bulunuyor. Yükselen derecesi Pluto ile zorlu bir kare açı yapıyor. Çevresel koşullarda mücadele ve baskı getiren kontrol edilmesi güç durumlar söz konusu olabilir. Elbette ki hepimizin haritası eşsiz ve kendine özgüdür. Ancak bu derecelerde önemli gezegen ve noktalarınız varsa Yeni Ay ve Dolunay haritaları hayatınızda önemli tetik etkileri yaratabilir.

ISAR CAP Danışman Astrolog 

Pınar M. Selçuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir