Ejderha miti bildiğiniz gibi eski efsanelerin vazgeçilmez bir unsurudur. Ejderha çoğu zaman yalnız ve öfkelidir. Etrafa korku saçan bu canavar, kahraman savaşçı tarafından öldürülür ve insanlar böylelikle huzura kavuşur.

Astroloji’de ise “Ay Düğümleri” bir ejderha arketipi ile özdeşleştirilmiştir. Ay Düğümleri aslında gökyüzündeki görünmeyen noktalardır. Astronomik olarak ele alırsak; Ay’ın Dünya etrafındaki yörüngesiyle, Dünya’nın Güneş etrafındaki yörüngesinin kesiştiği noktalardır. Yeni Ay ve Dolunay’lar bu düğümlerin yakınında gerçekleştiği vakit Güneş ve Ay Tutulmaları meydana gelir. Dolayısıyla Güneş ve Ay Tutulmalarının karmik etkiler taşımasından dolayı Ay Düğümleri de kadersel özelliklidir.

Ay Düğümleri özellikle Doğu kaynaklı astrolojilerde, Vedik Astrolojisi’nde büyük öneme sahiptir. Vedik Astroloji’de Ay Düğümleri Rahu ve Ketu adını alırlar.

Metaforik bir anlatımla Kuzey Ay Düğümü ejderhanın başı olarak betimlenirken, Güney Ay Düğümü ejderhanın kuyruğudur. Ouroboros olarak Antik Yunan’da kuyruğunu yiyen yılan veya ejderha olarak anlatılan bu mit, birçok kültürde kendini farklı farklı şekillerde ifade eder. Kendi kuyruğunu yiyen ejderha evrenin kozmik döngüsünü, yaşamı ve ölümü, sürekliliği, sonsuzluğu simgesel olarak anlatır. Kahraman savaşçının ejderhayı öldürmesi ise insanoğlunun adeta bu döngüye bir başkaldırısı gibidir!

Ejderhanın başı yani Kuzey Ay Düğümü geleceği, umutları, yeni başlangıçları simgelerken, kuyruk yani Güney Ay Düğümü geçmişi, bitişleri, sonlanmaları gösterir. Güney Ay Düğümü aynı bir boşaltım noktası gibi, toksik atıklarla doludur. Güney Ay Düğümü ile birleşen gezegen adeta bu toksik atıkların içinde kalmış gibidir. Bir gezegenin ay düğümleri ile birleşmesi ise o gezegenin doğası ile ilgili kadersel bir takım olayları beraberinde getirir.  Zira eril enerjiyi ve agresyonu simgeleyen Mars’ın Güney Ay Düğümü’nün etkisiyle negatif özellikleri daha çok açığa çıkar.  Bu dönemde özellikle öfkemize hakim olmamız çok büyük önem taşıyor!

 

Bugünlerde meydana gelen Retro Mars’ın, Kova Burcu’nda 6° 22 dk’da Güney Ay Düğümü ile birleşmesi, 13 Temmuz Parçalı Güneş Tutulması’nda ve 27 Temmuz Tam Ay Tutulması’nda Mars’ın hep Güney Ay Düğümü ile kontakta olması önümüzdeki 6 aylık süreç için bize önemli bilgiler vermekte! Çevremizde ve dünyada saldırgan davranışlarda artış görüyoruz.  Savaş haberleri ile yatıp kalkar olduk.. Ülkemizde de son zamanlarda insana, hayvana, çocuklara yöneltilen vahşet haberleri ne yazık ki içimizde oluk oluk kanayan bir yara gibi..

Mars’ın Güney Ay Düğümü ile ilk birleşimi 8° Kova’da 14 Haziran’da meydana gelmişti. Ardından Mars, Retro yani geri hareketine 27 Haziran’da başladı. Mars’ın normal hareketine dönmesi ve hız kazanması 29 Ağustos’tan itibaren gerçekleşecek. Mars- Güney Ay Düğümü kavuşumu, üçüncü ve son kez ise 22 Eylül’de 2° Kova’da olacak.

Kişisel bazda ele alırsak; Güney Ay Düğümü geçmişle ve sonlanmalarla ilgilidir. Özellikle 27 Temmuz’da yaşayacağımız Tam Ay Tutulması ile olayların adeta doruk noktasına tırmandığına şahit olabiliriz. Sabit burçların (Akrep, Boğa, Kova ve Aslan) ilk dekanını daha çok etkileyecek olan bu oluşumla, Haziran ayından itibaren Eylül ayı sonuna kadar eylemlerimizin kadersel etkilerini göreceğiz. Kolaylıklar dilerim..

ISAR CAP Danışman Astrolog 

Pınar M. Selçuk