Şükür ki Satürn önümüzdeki hafta (20 Aralık 2017) Yay Burcu’ndan çıkıyor ve Oğlak Burcu’na konuk oluyor. Kendi adıma şükür diyorum, çünkü bir Yay Burcu kişisi olarak (Güneş’im Yay’da) şahsen Satürn’ün Yay’da bulunduğu 2,5 senelik dönem boyunca epeyce zorlandığımı itiraf etmeliyim.

Oğlak’lar lütfen bu satırları okuyup karamsar düşüncelere kapılmayınız. Zira biz Yay’lar; öyle kurallardan, kaidelerden hiç hoşlanmayız, zorluklara gelemeyiz. Sistemin ve otorite figürlerinin dayattığı kurallar karşısında kendimizi kıstırılmış, baskılanmış, engellenmiş hissederiz. Siz Oğlaklar ise bizim aksimize kuralsız yaşayamazsınız. Sistem ve düzen içinde kendinizi iyi hisseder, hatta bu sistemin baş mimarları da bizzat siz olabilirsiniz. O bakımdan emin olun ki sizin adınıza (Oğlak ve yükselen Oğlak’lara sesleniyorum) önümüzdeki 3 sene gayet olumlu geçecektir. Belki iş hayatınızda yeni bir terfi alıp yükseleceksiniz. Bu durumda iş yükünüz ve sorumluluklarınız biraz daha artacak. Belki de daha yüksek bir ünvanla iş değişimi yapacaksınız. Yine sorumluluklarınız artacak.. Belki de evlenecek veya çocuk sahibi olacaksınız. Her durumda hayatınızdaki gelişmeler neticesinde pozisyonunuzda yükselme, ilerleme kaydedeceksiniz. Ancak şunu unutmamak gerekir ki; yükler, sorumluklar ve kısıtlamalar yanında bonus olarak hanenize eklenecektir.

Satürn oldukça talepkâr bir konuktur. Sizin daha çok çalışmanızı, bir şeyler inşa etmenizi ister. Zorlukları sabır ve metanetle karşılamanızı talep eder. Sizi disipline sokar, ciddiyet ve irade gücü verir. Bazı Burçlarda rahat ederken,  bazı Burçlarda ise (doğası kendi ile uyuşmayan burçlarda) ortalığı tarumar edebilir. Satürn, Oğlak ve Kova Burcu’nun yönetici gezegenidir. (Modern Astrologlar Kova’nın yöneticisini Uranüs olarak kabul eder, ancak bu köşede Klasik bilgiler ışığında Uranüs’ü yönetici olarak ele almıyoruz. Çünkü Uranüs bir jenerasyon gezegenidir ve bir Burcu yönetmez)

Dolayısıyla Oğlak ve Kova da gücünü çok rahat bir şekilde ortaya koyacaktır. Çünkü Oğlak mesuliyetleri harfi harfine yerine getiren bir burçtur. Görevler eksiksiz yerine getirildiği takdirde beraberinde büyüme ve gelişme de gelecektir.

Satürn; sistemleri, devletleri, otorite figürlerini temsil eder. Önümüzdeki 3 sene boyunca bazı devletler ve liderler çok daha güçlenirken bazılarının ise dağıldığına, parçalandığına şahit olabiliriz. Zira Uranüs’ün de 15 Mayıs 2018’de Boğa Burcu’na geçip 7 sene boyunca alıştığımız sistemi tepetaklak edeceğini de unutmamak gerekir. Tüm kurulu düzen ve para piyasaları 2018’den itibaren köklü bir değişim içine girecektir. Başka bir zorlu dönem ise 2020 yılının ilk 6 ayı olacaktır. Satürn 2020 Ocak ayında Oğlak’ta Pluto ile kavuşacak, ardından 2020 Mart’ında transit Mars, Pluto ile aynı derecede birleşecek (22 Mart 2020’de Satürn Kova Burcu’na girecek sonra Retro hareketini yaparak tekrar Oğlak Burcuna gerileyecek ve nihayet 17 Aralık 2020’de Satürn Kova’ya geçecektir) Nisan 2020’de Mars Satürn’ü yakalayacak, bu dönemde bir de Jüpiter, Pluto ile kavuşumda olacak ve Pluto’nun gücünü daha da arttıracaktır.

Dolayısıyla 2020 yılı tüm dünyada çok ama çok zorlu bir sene olacak gibi gözüküyor. Detaylı olarak başka bir yazıda 2020 yılı transitlerini bilahare anlatacağım.

Toparlamak gerekirse; eski dönem Astrologları, Satürn gezegenine boşuna “Büyük Malefik” adını vermemişlerdi. Zorlukların, sıkıntıların, engellerin, kısıtlamaların hep onun başının altından çıktığını düşünürlerdi. Ancak nasıl ki cefa çekmeyen sefanın kadrini bilemez, biz de yaşadığımız Satürn transitleri etkisiyle zorluklarla, acılarla büyüyüp, gelişiyor ve elimizdekilerin kıymetini daha iyi kavrayabiliyoruz…

ISAR CAP Danışman Astrolog 

Pınar M. Selçuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir