Bolluk ve şans gezegeni Jüpiter’in yönetiminde olan Yay Burcu, kuşkusuz Burçlar Kuşağı’nın en maceraperest burcudur. Bulunduğu kaba sığamayan, hep büyümek, öğrenmek, ufkunu genişletmek isteyen, ideallerinin peşinden koşan Yay Burcu’nu gelin biraz daha yakından tanıyalım.

Yay Burcu, Koç ve Aslan’la beraber ateş elementinin canlı, hareketli, heyecanlı, cesur, neşeli ve enerjik burçlarıdır. Son ateş burcu olarak, diğer ikisine göre bünyesinde daha gelişmiş özellikler barındırır.

Yay Burcu’nun kurallarla arası pek iyi değildir. Bağımsızlığı ve başına buyrukluğu ile ün salan Yay’lar kısıtlamalardan, sınırlamalardan hiç hazzetmezler. Değişken özelliği ile her duruma adapte olabilen Yay kişisi, sürekli değişen fikirleri ile sizi hayrete düşürebilir. Ne yazik ki sabit nitelikteki burçlar gibi çok güvenilir değildir. Çünkü Yay’ın önceliği kendi özgürlüğüdür. Onu bağlayan sözler, ilişkiler onda zamanla stres yaratabilir. Eğer partneriniz Yay ise, size tavsiyem ona kendi hareket özgürlüğünü tanıyın, onunla gezilere katılın, veya bırakın o istediği gibi seyahat etsin. Zaten eğer bir Yay’ın gönlünü çelmeyi başardıysanız, kendisi dünyanın bir ucunda olsa dahi gelip sizi yine bulacaktır. O yüzden müsterih olun.

Yay’lar karşıt burcu İkizler gibi bilgiye, öğrenmeye çok meraklıdır. Ancak İkizlerdeki yüzeysel merak Yay’da yerini daha akademik, daha bilimsel ve daha felsefi olana bırakır. Yay, İkizler gibi salt bilgiyi çevresine yaymaktan ziyade bilgiyle bir bütün olmak ister. Bilginin derinliklerine inip, bu şekilde dünyayı, evreni anlamak ister. Kendi felsefesini oluşturarak, yeri geldiğinde bir vaiz gibi vaazlar vererek toplumu şekillendirme ihtiyacı duyar.

Gelelim Yay Burcu’nun karanlık tarafına.. Yay Burcu’nun din ve felsefe ile ne kadar yakından ilgili olduğundan bahsetmiştim. Yay abartılı doğasıyla bazen uç noktalara gidebilir. Bu yüzden inandığı konuya fanatikçe bağlanabilir, bu uğurda risk almaktan çekinmeyebilir. Elinde avcunda ne varsa bu uğurda harcayabilir.

Maymun iştahları ile meşhur Yay’lar, konudan konuya atlamaya bayılırlar. Düşünce şekilleri de bu yönde olduğundan dolayı (eğer Merkür’de Yay’da ise bu durum daha da vurgulu olur) çok istekli başladıkları bir konuda sıkılıp, hemen başka bir uğraşa geçebilirler. Ufkunu genişletme arzusuyla yanıp tutuşan Yay’lar, çok yönlü doğalarıyla enerjilerini tek bir noktaya odaklamaktan çok, bu enerjiyi birçok yöne dağıtırlar. Ancak bazen bu durum Yay’ların belirli bir konuda uzmanlaşmasına engel teşkil edebilir.

Yay Burcu Ünlüleri:

Walt Disney, Brad Pitt, Pablo Escobar, Taylor Swift, Britney Spears, Milla Jovovich, Scarlett Johansson, Diego Rivera, Jimi Hendrix, Jim Morrison, Frank Sinatra, Tina Turner, Christina Aguilera

Sertab Erener, Haluk Levent, Cem Adrian, Tolgahan Sayışman Mehmet Ali Alabora, Atıf Yılmaz, Ediz Hun, Perran Kutman, Fatma Girik, Betül Mardin, Ayşe Arman, Azra Akın, Melis Birkan, Tuba Ünsal

ISAR CAP Danışman Astrolog 

Pınar M. Selçuk