Jüpiter nam-ı diğer Zeus; mitolojide Tanrılar Tanrısı, Göklerin Efendisi, tüm Tanrıların ve insanların yöneticisiydi. Olympos Dağı’nda sislerin ve bulutların arasında heybetli tahtında oturur, insanları ve diğer Tanrıları izlerdi. Onun öfkesine maruz kalanlar yıldırımlarından nasibini alırdı. Yenik düştüğü tek konu kadınlardı! İflah olmaz bir çapkındı. Her türlü kılığa girerek arzuladığı Tanrıça’yı veya kadını hemencecik elde ederdi. Cömert, neşeli ve iyilikseverdi. Doğanın düzenini korumak, adaleti sağlamak başlıca görevleri arasındaydı.

Romalılar Güneş sistemlerinde gözlemleyebildikleri en büyük gezegene onun adını vermişlerdi. Çapı Dünya’nın 11 kat büyüklüğünde olan bu gezegenin ilginçtir ki Zeus ile ortak özellikleri vardı. Astroloji’de Jüpiter bolluk ve büyük şans gezegeni olarak bilinir. Maddi zenginlik, servet, tanınma, ödül, başarı, mutluluk ve iyimserlik hep onunla ilişkilendirilir. Jüpiter aynı zamanda kişinin ruhani gelişimini, inançlarını da temsil eder. Felsefe, merak, yüksek eğitim, deniz aşırı yolculuklar, basın yayın konuları, sağduyu ve cömertlik de Jüpiter’in diğer anlattıklarıdır. Jüpiter hep daha da genişlemek ve büyümek ister, Jüpiter’in olduğu yerde abartılı büyüme isteği vardır.

Jüpiter yaklaşık her sene Burçlar Kuşağı’nda ayrı bir burcu ziyaret eder. Fırsat ve bolluklarından yararlanması için her burca adil davranır. Bu sene de Jüpiter 10 Ekim tarihinde Terazi Burcu’ndan ayrılarak Akrep Burcu’na konuk oluyor. 8 Kasım 2018’e kadar bu burçta soluklanacak olan Jüpiter’i bakalım Akrep Burcu nasıl ağarlayacak? Bu yazımızda birlikte düşünüp bu konuyu tartışacağız.

Öncelikle Akrep Burcu’nu nasıl bilirsiniz? Çevrenizdeki Akrep’leri bir düşünün bakalım. Size gizemli görünüyor değil mi? Hiçbir zaman tam olarak Akrep Burcu’nun kafasından geçenleri tam olarak anlayamıyorsunuz. Bazen de sizi fazlasıyla kontrol etmeye çalışıyor ve buna sinir oluyorsunuz sanırım. Akrep Burcu derine inmek isteyen, görünen gerçeğin ardındakini keşfetmek isteyen bir burçtur. Kendine has stratejiler ile hareket eder, psikolojik baskı ve zorlama ile istediklerini çevresine yaptırabilir. Elbette bu burcun olumlu özelliklerini fevkalade iyi kullananlar varken, burcun olumsuzluklarını kullanmaktan çekinmeyen, gücün kötü tarafına geçebilen Darth Vader’lar da her daim olmuştur. Akrep Burcu’nu Kasım Ayı içinde enine boyuna inceleyeceğiz merak etmeyin. Şu anda birlikte Jüpiter’in bu burca geçmesiyle neler getirebileceğini bir bakalım.

 

Öncelikle şunu unutmayalım ki Jüpiter değdiği her burcun özelliklerini daha da abartılı hale getirir. Dolayısıyla yaklaşık bir sene boyunca genel olarak dünyada ve kişisel bazda Akrep Burcu temasını daha fazla göreceğiz. Olumlu yönde bakarsak 1 sene boyunca kendimizi, derinliklerimizi daha fazla tanıma ve anlama ihtiyacı hissedebiliriz. Daha çok kendimizi anlama ve keşfetme arzusu duyabiliriz. Önümüzdeki 1 sene kişisel gelişim konuları ile ilgilenmek için uygun bir zaman dilimi olabilir. Dünyaya bakacak olursak sır perdeleri, üstü örtülü konular kurcalanabilir, bunlar halka sunulabilir. Deney, gözlem, derinlemesine araştırma ve çalışma gerektiren bilimsel konularda önemli adımlar atılabilir. Ruhani ve gizemli konular daha çok gündemde olabilir. Her dalda gerçeği ortaya çıkarabilmek adına çaba sarf edilebilir.

Olumsuz yönde bakacak olursak; Akrep Burcu savaş gezegeni Mars tarafından yönetilen bir burç olduğundan dolayı dünya çapında güç savaşları ve devlet baskıları artabilir. Başkalarının kaynaklarından yararlanmak isteyen fırsatçılar ve suç örgütleri daha etkin olabilir. Jüpiter Akrep transitinde tutkuları ve arzuları daha da yoğun kıldığından dolayı bu konulardan ortaya çıkan kıskançlık, kin, öfke ve cinayetler arttabilir. Otorite konumundakilerin başkalarını kontrol etme ve güç kullanma hırsı söz konusu olabilir. Elbette tek bir transit üzerinden senelik öngörü yapmak yetersiz olur. Satürn’ün bu yılsonu Oğlak Burcu’na geçmesi ve 15 Mayıs 2018’de Uranüs’ün de Boğa Burcu’na ilerlemesi ile birlikte önümüzdeki uzun dönemde dünya çapında güç dengelerinin büyük ölçüde değişeceğini söylemek abes olmasa gerek.

Konumuza dönecek olursak Jüpiter’in Akrep Burcu transitinden en çok Güneş Burcu ve Yükselen Burcu Akrep olanlar etkilenebilir. Bolluk, fırsat ve şans gezegeninin nimetlerinden yararlanacak olan Akrepler, kişisel güçlerini daha etkin ortaya koyabilir, çevresel olumlu şartlarını daha iyi değerlendirebilir, ortaklı girişimler konusunda fayda sağlayabilir. Diğer sabit burçlar Kova, Aslan ve Boğa da sene içinde Jüpiter’den kare ve karşıt açı alacaklarından dolayı daha fazla mücadele ile olumlu fırsatlardan yararlanabilir. Su grubu Yengeç ve Balıklar da Jüpiter’in olumlu üçgen açısı altında yeteneklerini daha çok kullanma fırsatı elde edebilir.

Genel olarak bu 1 yıllık transit bizlere kişisel dönüşüm, ruhsal alanda transformasyon getirebilir. Yeter ki değişime istekli olalım!

ISAR CAP Danışman Astrolog 

Pınar M. Selçuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir